E-Posta: analiz@analizisg.com TEL: 0 212 220 45 90 - 0 264 418 82 48

İş Güvenliği Uzmanlığı | İş Güvenliği Uzmanı | İş Güvenliği

Ana Sayfa > EĞİTİMLERİMİZ > İş Güvenliği Uzmanlığı

 İş Güvenliği Uzmanlığı

İş Güvenliği Uzmanlığı Nedir

01.01.2013 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu beraberinde  işletmeler için bazı yükümlülüklerde getirmiştir.İlk olarak kanunun yürürlüğe girmesi itibariyle 50 kişi ve üzeri personel istihdam eden tüm işletmelere iş güvenliği uzmanlığı ,işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu getirilmiştir.Buna ilaveten 01.01.2014 tarihi itibariyle çok tehlikeli ve tehlikeli iş kollarında 1 ile 50 kişi arasında personel istihdam eden tüm firmalar, iş güvenliği uzmanı,iş yeri hekimi ve diğer sağlık personeli çalıştırma zorunluluğu gelmiştir.50 kişiden az ve az tehlikeli sınıflarda ise 01.01.2016 tarihine kadar bu yükümlülükler ertelenmiştir.

6331 sayılı kanunun 26. maddesine göre yukarıdaki yükümlülüklerden;

  • İş güvenliği uzmanı bulundurmamanın cezası her bir çalışan için aylık 5000 TL aykırılığın devam ettiği her ay için kişi başı 5000TL olarak devam etmektedir.

Madenler,inşaatlar,tersaneler,fabrikalar ve tesislerde 10 senedir hizmet veren Analiz Grup, bünyesine kattığı Analiz osgb ile tüm işletmelerde, alanlarında uzmanlaşmış A,B ve C sınıfı uzmanlarıyla hizmet vermenin mutluluğunu yaşamaktadır.

A, B, C, Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı

Teknolojinin insan hayatına faydaları oldukça fazladır. Teknoloji sayesinde farklı sektörlerde çalışma imkanı bulunmuştur. Bunu keşfeden işletme sahipler teknoloji sayesinde her türlü işe el atabilecek hale gelmiştir. Teknolojinin zararlarından en önemlisi herkesin teknoloji sayesinde aynı sektörde faaliyet göstermesini sağlamaktadır. Bu yüzden firmalar arasında bir rekabet doğmuştur. Bu rekabet sayesinde tüm firmalar hızlı bir gelişim göstermiş ve ülkemizde sanayi sektöründe oldukça üst düzey bir ülke haline gelmiştir. Firmaların bu rekabet ortamında öne geçmek için gereksinim duydukları unsurlar vardır.

Bu unsurlardan bir tanesinde A,B,C Sınıfı iş güvenliği uzmanlığı dır. Bu uzmanlar tamamen işverenler ve işçiler için tüm problemleri ortadan kaldırıp, daha güvenli bir ortamda faaliyet göstermelerini sağlamaktadır.A, B, C Sınıfı iş güvenliği uzmanlığı Görevlendirilmesinin sebebi ülkemizde zorlu iş koşullardır. Ülkemizde bilindiği üzere iş kazaları ve meslek hastalıklarından oluşan kayıpların manevi ve maddi boyutu tüm firmaları ve ülke ekonomisini olumsuz şekilde etkilemektedir. İşte bu yüzden çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı olaya el atmıştır. Bu Kayıpların engellenmesi için A,B,C Sınıfı İş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kursları başlatmıştır. Bu Kursları başarı bir şekilde tamamlayan kişiler firmalarda A,B,C Sınıfı İş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi ile göreve başlamaktadırlar. Bu sayede ülkemiz büyük gelişim sağlamıştır.

Aynı zamanda firmaların bu tür problemlerle karşılaşmasını engellemek için çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı firmalarda A,B,C Sınıfı İş güvenliği uzmanlığı görevlendirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Firmalarda bulunan iş güvenliği uzmanları ayrı ayrı A,B ve C olarak sınıflara ayrılmışlardır. Çünkü hepsi ayrı ayrı alanlarda hizmet vermektedirler. Bu sayede tüm firmalar sağlıklı ve güvenli bir iş ortamı çevresinde faaliyet göstermektedir. Bu da ülkemizin sanayi sektöründe üst seviyeler çıkmasında büyük katkı sağlamıştır. Sağlıklı iş sektörleri için A,B,C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı görevlendirilmesi gerekmektedir.